Přítlucká hora

Vinařství Vajbar O vinařství Vinice - terroir Přítlucká hora

Nadmořská výška:        230 m n. m.

Rozloha naší vinice:      7,7 ha

Pěstované odrůdy:       Veltlínské zelené, Svatovavřinecké, Rulandské modré, Frankovka, Cabernet Sauvignon, Müller Thurgau, Zweigeltrebe a Modrý Portugal

Klimatické podmínky:   Jižní svahy Přítlucké hory, ležící v nejteplejší části naší země, co lepšího by ještě pro vinohrady mohlo být? Již tak vynikající klimatické podmínky byly přesto ještě v poslední době umocněny blahodárnými účinky vlhkého vzduchu, proudícího z obřích ploch blízkých Novomlýnských jezer. Klima je tu teď díky tomu trochu podobné jako v proslulých údolích Mosely nebo Rýna.

Půdní podmínky:  Přítlucká hora má velmi rozmanité a členité podloží - jako bychom stoh utěrek a ručníků zkusili nahrnout na hromadu. Vinař tu musí už při výsadbě mít velký cit pro výběr odrůd a jednotlivých sazenic. Při správně zvoleném postupu se mu pak terroir odvděčí opravdu nevšední kvalitou vín. Část vinic tu leží na propustném podloží a musí bojovat o vláhu a tím i o minerály, jiná část, jako třeba v trati U studánky leží zas na bohaté vodní zásobě.

Z historie trati:  Přítlucká hora je jednou z nejstarších a nejproslulejších vinařských tratí na Moravě. Sem přicházeli už před staletími němečtí osídlenci, kteří s sebou přinášeli zkušenosti s pěstováním vinné révy ze své původní domoviny. Od nich se tomuto umění učili naši předkové. Po staletí pak vedle sebe vinařili Češi v Rakvicích a Němci v Přítlukách a Zaječí. Bohužel, šílené dvacáté století tyto letité vazby zcela zničilo. V posledních letech se úspěšně daří vrátit zdejšímu vinařství znovu zašlou slávu, která mu po právu patří.

Zajímavosti:   Půvabná, až téměř toskánská krajina na svazích Přítlucké hory a vynikající víno, které se na ní rodilo, to byly atributy, které rozšiřovaly věhlas této lokality už za císaře pána. Dodnes můžeme ve starých odborných knihách z té doby narazit na obdivné popisy vinohradů a vín z Prittlacher Berg. Například veltlínské zelené odsud bývalo vyhledáváno fajnšmekry po celé monarchii.

Vinařská obec Přítluky. V regionu Přítlucké Hory dnes najdeme čtyři viniční tratě – Přítlucká Hora, U Křížku, U Majáku a U Studánky. Podloží je tu rozmanité – od písečného podloží v místech, kde býval dokonce i pískový lom, přes štěrkopísek s velkým podílem vápna, písčité jíly až po spodní části se splavenými hlubokými a bohatými černozeměmi. Na terasách najdeme spraše a prachovou zem. Velmi rozmanité složení dává řadu možností pro projevy vína. Navíc se tu potkáváme s velmi rozmanitými vlivy vodního režimu – část vinic leží na vodopropustném podloží, hrozen je tu stresován a musí bojovat o vláhu a s ní i o minerály. Některé vinice, např. v části trati U Studánky, leží doslova na vodní zásobě. Zajímavé jsou i poměry poziční. Asi polovina vinic je vysazena na náhorní plošině, ze které je krásně vidět na lesknoucí se hladinu Novomlýnských nádrží. Dalších téměř 30% je orientováno směrem spíše severním – zde najdeme velmi příjemná aromatická vína, zbytek je otočen k jihu. Celkem tu najdeme na 500 ha vysázených vinic.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Copyright © 2013 Vinařství Vajbar

Tvorba WWW stránek GRAWEB