Vinice - terroir

Vinařství Vajbar O vinařství Vinice - terroir

Vinařství Vajbar dnes obhospodařuje cca 58,8 ha vinic, ve kterých probíhá postupná obnova přestárlých vinic a kde se zároveň obměňuje odrůdová skladba podle dlouhodobého záměru. V posledních dvou letech probíhalo i intenzivní rozšiřování vinic. V letošním roce je plánována výsadba 2,2 ha vinic s odrůdami Pálava a Tramín. Dlouhodobým cílem je obhospodařovat 70 ha plodících vinic.

Terroir

Definic terroir je mnoho. Jednotícím prvkem jsou obvykle geologické podloží a půda, poloha vinice a mikroklima, odrůda a člověk. Vína z ověřených oblastí terroir mají vždy svoji jedinečnou tvář. Jsou autentická. Většina milovníků vín proto věří v jakousi Boží ruku v tom smyslu, že některá místa jsou pro víno požehnaná a osud potom pomocí počasí dává dobré a horší ročníky. Vinaři dobře ví, že dobré víno se vždy rodí již v samotné vinici. Proto je třeba věnovat místu stálou pozornost a pomáhat přírodě.

Nejkvalitnější viniční trati Rakvic najdeme ne území ležící mezi Rakvicemi, Přítluky a Zaječím, kde leží pahrbek zvaný Přítlucká Hora. Réva vinná se tu pěstuje odedávna, první písemné zmínky najdeme již ve 13. století, kdy je zaznamenán odvod desátků do Rajhradského kláštera.

Expanze vinařství a jednoznačná snaha zajistit 100% potřeby vinařství vlastní kvalitní surovinou vedla k rozšíření územního záběru vinařství. Díky viničním tratím Velkých Pavlovic se dostáváme k terroiru Modrých hor, skvělému území nejen pro červená vína. Od ročníku 2018 se v nabídce vinařství objevují i vína z jedinečného terroiru Pálavy - ikonického území jurských vápenců - kde se rodí nenapodobitelná bílá vína, zejména pak ryzlinky.

Neustálá péče a šetrné zacházení

Prvořadá pozornost je věnována jarnímu řezu vinice a následným zeleným pracím, tak aby spolu s cílenou agrotechnikou bylo možné získávat prvotřídní surovinu pro výrobu jakostních a přívlastkových vín.
Na vinicích provádíme redukci násady, tak aby byl docílen maximální výnos z jednoho keře 2 - 2,5 kg hroznů podle odrůdy, jenž zaručí dobrou vyzrálost hroznů a kvalitu budoucího vína.
Naše vinice jsou obhospodařovány v ekologicky přijatelném systému integrované produkce.

V roce 2019 plánujeme vybudovat na 3 ha vinic kapénkovou závhlahu, neboť srážkový deficit začíná sužovat révu vinnou více, než je zdrávo.

Vinice skíizíme moderní technikou Braud - New Holland samochodný sklízecí kombajn je schopen za jednu hodinu sklidit jeden hektar a u celé sklizně jsou potřeba pouze 2 řidiči traktoru, kteří hrozny odváží ke zpracování  a obsluha kombajnu. Výhodou není jen nízká náročnost lidská. Největší výhodou je to, že surovinu vozíme ke zpracování do výroby brzy ráno, v nejnižší teplotě. V teplotách nad 25°C hrozny nesklízíme. O práci na vinici se stará 5 traktorů značky New Holland  a mnoho automatického příslušenství ke zpracování půdy nebo vinice. Nicméně zdaleka to není jen o strojích - ruční lidská práce je stále základem dobře vypěstované vinice. Ve vinicích pracuje v sezóně i 40 brigádníků, kteří dělají střih vinice, vyvazování, zelené práce jako je zastrkování, čištění kminků či okopáváni mladých vinic. 

Do vinic vracíme veškerou organickou hmotu z vinice i zelené hnojivo. Na podzim pak rozmetáme  chlévskou mrvu s fermentovanými matolinami.

 

Kozí horky

Nadmořská výška:       200 m n. m.

Rozloha naší vinice:     3,3 ha

Pěstované odrůdy:      Svatovavřinecké, Tramín, Merlot, Rulandské bílé a Ryzlink rýnský

Krefty

Nadmořská výška:        200 m n. m.

Rozloha naší vinice:      0,8 ha

Pěstované odrůdy:      Veltlínské zelené, Chardonnay a Neuburské

Nová hora

Vinařská obec Zaječí. Viniční trať je orientovaná převážně jižně.

Přítlucká hora

Nadmořská výška:        230 m n. m.

Rozloha naší vinice:      7,7 ha

Pěstované odrůdy:       Veltlínské zelené, Svatovavřinecké, Rulandské modré, Frankovka, Cabernet Sauvignon, Müller Thurgau, Zweigeltrebe a Modrý Portugal

Trkmansko

Nadmořská výška:        220 m n. m.

Rozloha naší vinice:      7,6 ha

Pěstované odrůdy:       Veltlínské červené rané, Rulandské šedé, Muškát moravský, Irsai Oliver, Ryzlink vlašský, Pálava, Modrý Portugal a Cabernet Moravia

U studánky

Nadmořská výška:        230 m n. m.

Rozloha naší vinice:      7,7 ha

Pěstované odrůdy:       Veltlínské zelené, Svatovavřinecké, Rulandské modré, Frankovka, Cabernet Sauvignon, Müller Thurgau, Zweigeltrebe a Modrý Portugal

Mikulovsko - Pálava

V roce 2018 jsme začali obhospodařovat celkem 15,2 ha plodících vinic s 60 080 ks keřů. 0,6 ha vinic bude dosazeno v roce 2019.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Copyright © 2013 Vinařství Vajbar

Tvorba WWW stránek GRAWEB