Kozí horky
Vinařství Vajbar O vinařství Vinice - terroir Kozí horky
Nadmořská výška: 200 m n. m.
Rozloha naší vinice: 3,3 ha
Pěstované odrůdy: Svatovavřinecké, Tramín, Merlot, Rulandské bílé a Ryzlink rýnský
Klimatické podmínky: Kozí horky jsou jednou z nejzajímavějších viničních tratí na Břeclavsku. Vyhřátý jižní svah se otevírá do široké roviny podyjského úvalu s množstvím lesů, luk, jezer, rybníků a tůní Lednicko-valtického areálu. Blahodárné klima z této moravské Amazonie se velmi příznivě projevuje na chuti a vůni zde pěstovaných odrůd a propůjčuje jim nezaměnitelný charakter.
Půdní podmínky: Na východ se svažující protáhlý hřbet proslulé Přítlucké hory, s převážně jižními svahy, to jsou Kozí horky. Mají tedy na mnoha místech podobně rozmanité a členité složení půdy jako Přítlucká hora. Většinou se jedná o černozem a navátou spraš. Navíc tu často nacházíme podobně jako na nedaleké Trkmanské hoře bohaté sedimenty třetihorního mořského dna v podobě nejrůznějších mušlí, ulit a zkamenělin.
Z historie trati: Kozí horky, neboli Koziberk, původní název Geißenberg (Kozí hora - v dobách, kdy byl kopec ještě pustý, se tu prý pásávaly kozy). Koncem 19. století tu byly vinice stejně jako všude na Moravě napadeny révokazem a pracně se pak po několik desetiletí znovu obnovovaly. Do vinohradů se při tom vysazovaly i ovocné stromy, kterým se tu mimořádně dařilo. Obzvláště meruňky a mandloně tu dávají výborné plody a staly se charakteristickými stromy, dotvářejícími zdejší malebnou krajinu.
Zajímavosti: Je možné, že z neobvyklého názvu této výborné viniční trati pochází i neobvyklá přezdívka obyvatel Rakvic. Rakvičané jsou totiž v širokém okolí známi jako Kozli. A jsou na to náležitě hrdí! Kozel je totiž podle starých pranostik symbolem houževnatosti, mužnosti a odvahy. Je mlsný a hodně vydrží, zvláště při ochutnávání čehokoliv. Nejvíc mu samozřejmě chutná lahodné víno z Kozích hor…