Trkmansko
Vinařství Vajbar O vinařství Vinice - terroir Trkmansko
Nadmořská výška: 220 m n. m.
Rozloha naší vinice: 7,6 ha
Pěstované odrůdy: Veltlínské červené rané, Rulandské šedé, Muškát moravský, Irsai Oliver, Ryzlink vlašský, Pálava, Modrý Portugal a Cabernet Moravia
Klimatické podmínky: Ještě před dvěma staletími byla sluncem vyhřátá Trkmanská hora obklopena soustavou velkých rybníků na řece Trkmance. Rybníky byly v devatenáctém století sice vypuštěny, příznivý vliv velkých vodních ploch byl ale naštěstí v poslední době opět z části nahrazen blahodárným vlhkým vzduchem, proudícím podél Přítlucké hory od nedalekých Novomlýnských jezer.
Půdní podmínky: Málokde u nás najdete vinohrad na tak unikátní půdě. Tu výjimečnost poznáte hned, jakmile se podíváte pod sebe. Stačí udělat pár kroků a téměř jistě vás všude kolem na zemi bodnou do očí malé zvápenatělé bílé mušličky a ulity pravěkých mořských živočichů. Stojíte na dně třetihorního moře. O bohatosti sedimentů Vídeňské pánve svědčí mimo jiné třeba i to, že jen několik kilometrů odsud se místy stále těží vysoce kvalitní ropa.
Z historie trati: Po zániku obce Trutmanice, ležící na západním svahu hory, bylo Trkmansko před více než třemi staletími přičleněno k rakvickému katastru. Kolem kopce protéká říčka Trkmanka, na níž bývaly v minulosti velké rybníky. Na rakvickém rybníku ležel i mlýn proslulého národního buditele Josefa E. Kornyšla. Vynikající víno se tu pěstuje odedávna, Na rakvickou Trkmanskou horu souvisle navazují viniční trati sousedních Velkých Bílovic, největší vinařské obce v republice.
Zajímavosti: Už na stoly českých králů byla podávána vína z Rakvic! Ku příkladu 23. května 1611 si král Matyáš nechal na svou korunovaci na Pražském hradě i na další slavnosti přivézt lahodné víno z hory Trukmanské. I později byla vína z této trati vyhlášená, podle starých záznamů náleželo kolem roku 1830 víno z Trkmanské hory k nejlepším v celé zemi. Slámové víno odsud převyšovalo i Tokajské.