Krefty

Vinařství Vajbar O vinařství Vinice - terroir Krefty

Nadmořská výška:        200 m n. m.

Rozloha naší vinice:      0,8 ha

Pěstované odrůdy:      Veltlínské zelené, Chardonnay a Neuburské

Klimatické podmínky:  Viniční trať Krefty si užívá všech klimatických výhod Přítlucké hory, navíc je k tomu ale okolním terénem ještě i chráněna před případnými vichřicemi, krupobitím a jinými nepříznivými přírodními úkazy. Vinohrady si tu hoví jako v bavlnce, za to se potom na podzim pravidelně odměňují velmi jemnými charakteristickými nuancemi v chuti a aroma zdejších vín.

Půdní podmínky:   Krefty leží na východním úbočí Přítlucké hory, pod spodní částí trati kopec pozvolna přechází do úrodné roviny, na které se mimořádně daří nejrůznějším plodinám. Půdu tu tvoří převážně černozem a navátá spraš. Při hluboké orbě se tu občas narazí na nejrůznější zkameněliny, ulity a jiné schránky předpotopních živočichů ze dna zálivu třetihorního moře, které se tu před miliony let nacházelo.

Z historie trati:   Název trati pravděpodobně pochází ze starého vinařského výrazu kreft neboli greft, což bylo označení pro příčný řádek ve vinohradu. Vinice bývaly tehdy obdělávány výhradně ručně, příčný řádek zamezoval splavování půdy ze svahu. Podle rakvického horenského práva z roku 1707 mohl hlídač, zvaný hotař, v době zrání hroznů kráčet dále do vinohradu než  po třetí kreft, leda by škodu viděl. Pravý milovník vína i dnes respektuje nedotknutelnost vinohradů a těší se na tekutou podobu jejich plodů.

Zajímavosti:   Tato místa bývala ještě před několika staletími pokryta hustými a nepřístupnými lesy a křovinami. Sem ukrývali do zemních skrýší obyvatelé Rakvic ženy, děti a cennosti před stále se opakujícími nájezdy loupeživých hord. Místo je to pro Rakvice vpravdě mystické. Kdysi sem své poklady rakvičané pečlivě ukrývali, nyní je odsud v podobě jedinečného vína opatrně a s láskou zase těží.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Copyright © 2013 Vinařství Vajbar

Tvorba WWW stránek GRAWEB